همه چیز درباره منبع کویل دار و اجزای آن

یکی از مهمترین و پرکاربردترین لوازم برای تولید آبگرم مصرفی بهداشتی منبع‌های کویل‌دار هستند که در مصارف خانگی سبک و مصارف صنعتی نیمه سنگین مورداستفاده قرار می‌گیرند.

منابع کویل‌ دار در واقع مخازنی هستند که یک کویل مسی درون آن قرار گرفته است. مس بعد از طلا و نقره بهترین فلز برای تبادل گرماست و به همین خاطر است که بیشتر افراد برای تولید آب گرم به سراغ این محصول می‌روند.

نحوه کار منبع کویل دار

نحوه کار این دستگاه‌ها به این صورت هست که آب گرم توسط بویلر (دیگ بخار صنعتی) در سیستم، به درون کویل‌ها وارد می‌شود و سپس دمای آب ورودی توسط کویل‌ها افزایش پیدا می‌کند.

%name همه چیز درباره منبع کویل دار و اجزای آن

دیگ بخار چیست و چگونه کار می‌کند؟

دیگ‌های بخار صنعتی برای تولید آب گرم یا بخار مورداستفاده قرار می‌گیرد. جنس آن‌ها از صفحات فولادی ضخیم است و در برابر فشار زیاد مقاومت بالایی دارد. دیگ‌های بخار آبگرم، آبِ گرم را برای اهداف تجاری یا خانگی گرم می‌کنند و دیگ‌های بخار، بخار را برای توربین‌ها و تولید برق و سایر برنامه‌های گرمایش تامین می‌کنند.

انواع دیگ‌های بخار عبارتند از:

 1. دیگ بخار لوله آتش
 2. دیگ بخار لوله آب (فایترتیوب)
 3. دیگ الکتریکال

دیگ بخار لوله آتش جز ارزان‌ترین مدل در بویلرها هست، در این مدل از مخزن آب بعنوان دیگ بخار و از لوله‌های آتش برای خروج دود و گرما استفاده می‌کنند. فایترتیوب‌ها به جای لوله گرمایش از لوله آب برای گرم کردن آب داخل مخزن استفاده می‌کنند و دیگ الکتریکال با استفاده از جریان الکتریکی بعنوان منبع گرما در کویل‌‌های حرارتی مقاوم کاربرد دارد.

%name همه چیز درباره منبع کویل دار و اجزای آن

اجزای منبع کویل دار

بدنه

اولین قسمت از اجزای یک منبع کویلی بدنه آن است که معمولا بر روی سه پایه قرار گرفته است. ورق روی بدنه از جنس گالوانیزه گرم است و ضخامت آن متناسب با حجم آبی که درونش قرار می‌گیرد، متغیر است.

بدنه‌ها دو نوعند:

 • افقی
 • عمودی

انواع عمودی به دلیل آسانی فرایند نصب در موتورخانه‌ها کاربرد گسترده‌ای دارند اما در بعضی موتورخانه‌ها که امکان استفاده از منبع‌های عمودی وجود ندارد از مدل افقی استفاده می‌کنند. اغلب منابع کویل دار افقی در محیط‌هایی که فضای کمی دارند، کاربرد دارد.

تفاوت منبع کویل دار افقی و عمودی

از نظر شکل ظاهری منبع کویل دار افقی پایه ندارد و کویل مسی به صورت عدسی درونش جای گرفته است اما منبع کویل دار ایستاده روی سه پایه قرار گرفته است و کویل از قسمت پایین مخزن روی بدنه نصب می‌شود.

منابع کویل دار افقی برای محیط‌ها و موتورخانه‌هایی که سطح کافی ندارند مناسب است چون انواع عمودی سطحی را اشغال می‌کنند اما در خصوص مدل‌های افقی این مشکل وجود ندارد. اغلب افراد در محیط‌هایی که سطح کافی ندارد از منبع دوجداره استفاده می‌کنند، اما مشتریان خاصی هستند که بخاطر راندمان بالای منابع کویلی مدل افقی که بسیار از نظر ظاهری شبیه مدل‌های دوجداره هست را ترجیح می‌دهند.

کویل‌ها

کویل در واقع اصلی‌ترین بخش منبع هستند و نحوه کار آن را تعیین می‌کند. انواع کویل‌ها عبارتند از:

 • آبی
 • بخار
 • برقی (در ایران مرسوم نیست)

لوله‌های ارتباطی

در یک منبع چندین لوله ارتباطی وجود دارد که هر یک مسئولیت و وظیفه مشخصی دارد. انواع لوله‌های ارتباطی شامل موارد زیر است:

 • لوله گرمایش: اگر از نوع کویل‌های بخار باشد بخار را وارد و خارج می‌کند و در صورتی آبی بودن خروجی آن آب گرم خروجی می‌شود.
 • لوله آب گرم بهداشتی: به صورت رفت (DHWS) و برگشت (DHWR) بر روی منبع تعبیه شده است. لوله‌های آب گرم رفت (DHWS) در بالاترین قسمت که گرمترین نقطه است قرار گرفته اند و برای خروج آب مورداستفاده قرار می‌گیرند. لوله آب گرم برگشت (DHWR) در میانه قرار می‌گیرد و مثل یک حلقه آب گرم مصرفی را به درون منبع برمی‌گرداند.
 • لوله آب سرد بهداشتی: این لوله‌ها نسبت به آب گرم چگالی بیشتری دارند و معمولا در پایین منبع قرار می‌گیرند.

سنسور دما

برای اندازه‌گیری دمای آب گرم داخل منبع کویل دار از یک سنسور دما استفاده می‌شود.

شیرتخلیه

برای تخلیه منبع مورداستفاده قرار می‌گیرد و معمولا در زیر دستگاه قرار می‌گیرد. زمانی که مصرف کننده قصد تخلیه منبع کویلی را داشته باشد تمام شیرها را می‌بندد و شیر تخلیه را باز می‌گذارد.

گیج دما

در آبگرمکن‌های قدیمی امکان مشاهده دمای آب برای کاربران فراهم شده است از همین رو منبع‌های کویل دار مجهز به یک گیج دما هستند تا کاربر بتواند دقیقا مثل آبگرمکن‌های قدیمی دمای آب را مشاهده کند.

گیج فشار

در بالاترین نقطه منبع گیج فشار قرار دارد و با استفاده از این امکان کاربر می‌تواند میزان فشار آب منبع را به صورت چشمی مشاهده کند.

شیر اطمینان

محل قرارگیری شیر اطمینان در بالای منبع است. به محض اینکه فشار بیش از حد شد و دیگر منبع قابلیت تحمل آن را نداشت این شیر امکان تخلیه آب را از منبع فراهم می‌کند.

دریچه بازدید

یک دریچه بازدید برای بازبینی خود منبع روی بدنه وجود دارد که اگر کاربر قصد تمیز کردن یا تعمیر منبع را داشته باشد، دریچه بازدید امکان مشاهده را برایش فراهم کرده است.

%name همه چیز درباره منبع کویل دار و اجزای آن

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت منبع کویلدار و انواع مخازن لطفا با شماره همراه 09123837042 یا شماره دفتر 02188571656 در ارتباط باشید.

سازنده منبع کویل دار

استقبال زیاد مشتریان از منبع‌های کویلی و همچنین استفاد زیاد از این کالاها در موتورخانه‌ها باعث شده که تولیدکنندگان بسیاری اعم از ایرانی و خارجی اقدام به تولید انبوه این محصولات کنند. سازندگان با بهره‌گیری از نیاز متخصصین و مهندسین در این زمینه هر ساله نوع جدید از منبع کویلی را وارد بازار می‌کنند.

ممکن است تنوع منابع کویلی مشتریان را در هنگام خرید سردرگم کند، اغلب سازندگان معتبر برای جلب اعتماد مشتریانشان محصولاتشان را با ضمانت و گارانتی در بازار به فروش می‌رسانند تا خیال خریدار را از بابت کیفیت محصول راحت کنند.

مزایای منبع کویل‌ دار

 • این محصولات پس از خرابی به راحتی تعمیر می‌شوند چون تنها مجهز به یک منبع هستند و فرایند جداسازیشان به راحتی انجام می‌شود.
 • این منابع با استفاده از دریچه بازدید قابل شستشو هستند و فرایند شستن آن‌ها در سریع‌ترین زمان انجام می‌شود.
 • جنس لوله‌های به کاررفته در این منبع مسی است بنابراین احتمال کم شدن حرارتش خیلی کم است.
 • این منابع از نظر اندازه، کیفیت و ظرفیت متفاوت هستند بنابراین در مصارف خانگی، صنعتی و… کاربرد دارند.
 • با استفاده از این دستگاه‌ها آب گرم به صورت کاملا بهداشتی تولید می‌شود و در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد.
 • به دلیل جنس مسی کویل و همچنین ورقه‌های محکم روی بدنه این محصولات عمر بالایی دارند و در برابر عوامل مخرب محیطی دچار پوسیدگی یا خرابی نمی‌شوند.
 • استفاده از این محصولات به دلیل مصرف انرژی بهینه باعث صرفه‌جویی در مصرف می‌شود.
 • سیستم این منابع به گونه‌ای طراحی شده است که اگر یکی از کویل‌ها قطع شد، فرایند تولید آب گرم متوقف نشود.
 • منابع کویل‌ دار برای مکان‌هایی که ارتفاع پایینی دارند مناسب است علاوه بر این محصولات راندمان بالایی دارد و عملکردشان فوق‌العاده است.

قیمت منبع کویل دار

قیمت این محصولات بسته به عوامل متنوعی متفاوت است. فاکتورهای مهمی که بر قیمت منبع اثر می‌گذارند، عبارتند از:

 • ظرفیت مخزن
 • نوع و تعداد کویل‌ها
 • جنس بدنه منبع
 • کیفیت مواداولیه به کار رفته در ساخت محصول
 • میزان اعتبار برند سازنده آن

بنابراین نمی‌توان قیمت خاصی را برای منبع‌های کویل دار در نظر گرفت چون این محصولات دارای تنوع کیفیت و مدل بالایی هستند و مشتریان می‌توانند مطابق با نیاز خود یک مدل از این کالاها را انتخاب کنند. منبع‌ کویلی باکیفیت در انواع عمودی و افقی با راندمان بالا و عملکرد عالی می‌تواند مناسبترین وسیله برای تولید آبگرم مصرفی بهداشتی باشد.

 

 • بازدید : 64 بار
 • نظرات : 0 نظر
 • تاریخ : ۳۱ خرداد ۱۴۰۲

نظر خود را بنویسید

نظر شما پس از بررسی و تایید مدیریت نمایش داده خواهد شد
هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نفری باشید که نظر میدهید !